Formy komunikacji niewerbalnej

  • sygnały niewerbalne – „emblematy” – funkcja zastępowania, np.: ruch czy gest ręki zastępujący słowo;
  • sygnały niewerbalne – „ilustratory” – funkcja uzupełniania, precyzowanie komunikatu, np. gestykulacja rękami;
  • sygnały niewerbalne – „pozy” – funkcja ekspozycji, wyolbrzymianie komunikatu, akcentowanie np.: bólu, rozpaczy, rozbawienia;
  • sygnały niewerbalne – „regulatory” – funkcja regulacyjna , regulacja płynności konwersacji np. : kontakt wzrokowy, podnoszenie brwi; zmaina postawy i ułożenia ciała
  • sygnały niewerbalne - „adaptery” – funkcja moderująca, łagodząca napięcia, redukująca stres np.: drapanie się po głowie, ściskanie dłoni. (zachowania niewerbalne, które służą zaspokojeniu określonych potrzeb psychicznych lub fizycznych, np. obgryzanie paznokci jako przejaw zdenerwowania, kręcenie się na krześle jako przejaw zniecierpliwienia. Jako ciekawostkę warto podać, że kiedy ujawniamy informacje nt. wewnętrznych stanów, np. opowiadamy o swoich przeżyciach, wówczas najczęściej dotykamy lewej strony naszego ciała. Kiedy natomiast doświadczamy obawy w związku z nawiązaniem kontaktu z nową osobą, najczęściej dotykamy prawej części naszego ciała.)

Ikona obiektów Aktywność
Gesty, które mają jasne i znane definicje, to emblematy. Jednak nie są one uniwersalne. Każda kultura wypracowała swoje własne emblematy, które nie muszą być zrozumiałe dla ludzi z innych kultur. Stosując je w innych miejscach świata możemy się spotkać z nieoczekiwaną reakcją. Spójrzmy na kilka podstawowych gestów i zastanówmy się, jakie znaczenie mają w innych zakątkach świata.

Kiwanie głową

W Polsce i Stanach Zjednoczonych ma takie samo znaczenie. Kiwanie głową na boki oznacza "nie", a kiwanie w górę i dół - "tak". Odwrotne znaczenie ma w Japonii i w niektórych krajach Afryki - by wyrazić zgodę, należy kiwać głową na boki, a w górę i dół, gdy chcemy okazać swoją dezaprobatę.

Zamieszanie pojawia sie, kiedy spotykają się Bułgar i Amerykanin. Bułgarzy wyrażają niezgodę odchylając głowę do tyłu i prostując ją, co Amerykanie odbierają jako przyzwolenie.

Gesty dłoni - znak "OK"

Wykonuje sie go, tworząc kółko z palca wskazującego i kciuka, pozostałe palce wyciągając w górę.
W USA oznacza, jak wszyscy doskonale wiedzą, "wszystko w porządku". Inne znaczenie ma ten gest w Japonii, tam oznacza on pieniądze. Co ciekawe w Meksyku oznacza seks, a w Etiopii homoseksualizm.
Jeśli w Brazylii gest ten zostanie użyty w stosunku do innej osoby, możemy spotkać sie z gwałtowną reakcją. W tamtym kraju oznacza on tyle samo, co w Polsce pokazany komuś środkowy palec.

Kciuk w górę

W Stanach Zjednoczonych, tak jak u nas, oznacza "OK". Podobne znaczenie ma we Francji, gdzie znaczy "doskonale". Ten sam gest w Japonii oznacza chłopaka (czyjąś sympatię), w Iranie i na Sardynii natomiast jest gestem wulgarnym.

Przykład z życia wzięty

Prezydent George W. Bush użył kiedyś znaku zwycięstwa (2 palce ułożone w literę V) w Australii. Gest wykonał źle, wnętrze dłoni skierował, nie jak powinien, w stronę publiki, tylko do siebie. Takie ułożenie dłoni w Australii oznacza "fuck you". Nie musimy sobie wyobrażać, co czuli Australijczycy.

Uważajmy więc co, gdzie i jak pokazujemy - dla naszego własnego dobra.